SENSEI MITSUSUKE HARADA

_DSC6080Sensei Mistusuke Harada urodził się 16 listopada 1928 roku w Dairen, w Mandżurii, która w tamtym czasie była częścią Cesarstwa Japońskiego. Jego ojciec był oficerem armii japońskiej. Kiedy miał 9 lat, wraz z całą rodziną przeniósł się do Tokio. Mitsusuke Harada rozpoczął treningi karate w roku 1943 w dojo Shotokan w Zōshigaya w Tokio. Tam ćwiczył pod okiem takich legendarnych mistrzów jak  Motonobu Hironishi, Wado Uemura czy Yoshiaki Hayashi. W kwietniu 1945 roku, kiedy po bombardowaniu Tokio, zostało zniszczone Shotokan dojo,  Sensei Harada  został  prywatnym uczniem Gichina Funakoshiego.

W roku 1948 Mitsusuke Harada rozpoczął studia na Uniwersytecie Waseda i natychmiast wstąpił do uniwersyteckiego klubu karate, który w tamtym czasie był bardzo silny. W czasie studiów trenował pod okiem zarówno Funakoshiego, jak i Toshio Kamaty (Watanabe) oraz  Hiroshi Noguchiego. Tam zaprzyjaźnił się też z Tsutomu Ohshimą. W roku 1949 utworzone zostało Japońskie Stowarzyszenie Karate (JKA,), do którego również przystąpił. W tym czasie Harada poznał Shigeru Egamiego a także Tadao Okuyamę. Obaj ci wielcy mistrzowie karate mieli ogromny wpływ na życie i karate Harady. Pod ich wpływem  nie tylko zmienił swoje karate, ale także niesamowicie rozwinął siłę swoich technik.

Po ukończeniu studiów  podjął pracę w banku w Tokio, następnie w roku 1956 został wysłany przez bank do pracy w Sao Paulo w Brazylii. To tutaj utworzył swoją pierwszą grupę karate, złożoną początkowo z pracowników banku; do grupy tej stopniowo dołączyły również inne osoby. W ten sposób narodziło się Karate-do Shotokan Brazil. Była to pierwsza organizacja karate w Ameryce Południowej. W roku 1956 Sensei Harada otrzymał z rąk Funakoshiego 5  Dan, który to był i jest do dzisiaj najwyższym stopniem w karate Shotokai.

W roku 1963 Sensei Harada  został zaproszony do Paryża w celu nauczania karate. To właśnie w tym okresie postanowił poświęcić swoje życie karate i zrezygnował z pracy w banku. Po pobycie we Francji, na zaproszenie Kenshiro Abbe z Brytyjskiego Związku Judo, udał się do Wielkiej Brytanii. W 1963 roku rozpoczął nauczanie karate i tym samym był pierwszym japońskim mistrzem karate, który osiadł w na stałe w Wielkiej Brytanii.

sensei mitsusuke harada 02W roku 1965 utworzył organizację Karate-do Shotokai (KDS) obejmującą obecnie takie kraje jak: Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Maroko, Niemcy,  Polska, Stany Zjednoczone.  Od roku 2000 Mitsusuke Harada mieszka na stałe w Południowej Walii. W ramach organizacji Karate-do Shotokai pełni rolę Honorowego Nauczyciela, a także doradcy technicznego Rady Wykonawczej w sprawach dotyczących sposobu ćwiczenia karate. W roku 2007 Sensei Harada otrzymał z rąk Królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego za zasługi w krzewieniu karate.

Znajdź nas

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar